Ar reikia deklaruoti naujai įsigytą automobilį (butą ar kitą turtą)?
Taip, deklaruoti reikia, jeigu atliekant tarnybines pareigas Jums gali tekti spręsti (ar dalyvauti sprendžiant) klausimus dėl šio sandorio šalies. Jei tokios tikimybės nėra, privačių interesų deklaracijoje šių duomenų nurodyti nereikia.
Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (VPIDĮ) 6 straipsnio 2 dalies 2 punktą deklaruojantis asmuo deklaracijoje privalo nurodyti savo, sutuoktinio, sugyventinio, partnerio ryšius su juridiniais ir fiziniais asmenimis sudaręs sandorį, kurio vertė didesnė negu 3 000 eurų, jei jis sudarytas per 12 mėnesių iki deklaracijos pateikimo dienos ir jei kelia ar gali kelti interesų konfliktą.
Pagal Įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 2 punkto nuostatas, pats deklaruojantis asmuo turi įvertinti, ar dėl sandorio šalies jam kyla ar ateityje gali kilti interesų konfliktas atliekant tarnybines pareigas.
Kaip turiu deklaruoti, jei vykdau žvalgybą arba mano duomenys įslaptinti pagal įstatymus?
Tokiais atvejais nedeklaruojama per PINREG. Jei vykdote žvalgybą, kontržvalgybą arba kriminalinę žvalgybą arba pretenduojate į šias pareigas, taip pat jei Jūsų duomenys įslaptinti įstatymų nustatyta tvarka, turite pateikti privačių interesų deklaraciją institucijos ar įstaigos, kurioje einate pareigas ar į kurią pretenduojate, vadovui ar jo įgaliotam asmeniui šios institucijos ar įstaigos nustatyta tvarka ir terminais. Tokiu atveju turite parsisiųsti ir pildyti šią privačių interesų deklaracijos formą.
Per kiek laiko turiu pateikti privačių interesų deklaraciją?
Deklaracija pateikiama nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po deklaruojančio asmens išrinkimo, priėmimo ar paskyrimo į pareigas dienos arba po deklaruojančio asmens statuso įgijimo dienos.
Ką daryti gavus PINREG žinutę apie nustatytą galimą poreikį atnaujinti privačių interesų deklaraciją?
Gavus žinutę, reikia įvertinti, ar yra reikalinga Jūsų privačių interesų deklaracijoje nurodyti žinutėje įvardintus duomenis. Pvz. jeigu Lietuvos registrų duomenimis, Jūs įsigijote ar pardavėte automobilį (ar kitą turtą), Jums sandorio šalį reikėtų deklaruoti tuo atveju, jeigu sandorio vertė būtų didesnė nei 3000 eurų. Taip pas Jums reikėtų įsivertinti ar dėl sandorio šalies Jums kyla ar ateityje gali kilti interesų konfliktas atliekant tarnybines pareigas. Jeigu dėl sudaryto sandorio šalies interesų konfliktas nekyla ar tikėtinos galimybės kilti ateityje nėra, deklaracijoje duomenų apie tą sandorio šalį nurodyti nereikia.
Ar deklaracijoje turiu nurodyti visas savo darbovietes, ar tik tas, dėl kurių įgijau deklaruojančio asmens statusą?
Privalu nurodyti visas savo darbovietes ir jose einamas pareigas. Vadovaujantis Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymu, deklaruojantis asmuo turi nurodyti ne tik darbovietes, dėl kurių privalo deklaruoti privačius interesus, bet ir kitas darbovietes ir (ar) einamas pareigas (6 straipsnio 1 dalis). Taip pat privalu deklaracijoje nurodyti ir tokius savo sutuoktinio, sugyventinio ar partnerio duomenis.
Esu Krašto apsaugos savanorių pajėgų karys(-ė). Ar privačių interesų deklaracijoje privalau nurodyti dalyvavimą šioje organizacijoje?
Atsižvelgiant į tai, kad veikla savanoriškose krašto apsaugos savanorių pajėgose nepriskirtina nė vienam iš Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 6 straipsnyje nurodytų duomenų, informacijos apie tokią veiklą (jeigu minėtojoje struktūroje neužimate jokių pareigų) deklaruoti neprivalu.
Esu valstybės politiko visuomeninis(-ė) padėjėjas(-a), ar turiu tai deklaruoti?
Taip, valstybės politikų visuomeniniai konsultantai, padėjėjai ir patarėjai turi pareigą deklaruoti privačius interesus ir yra laikytini deklaruojančiais asmenimis (VPIDĮ 4 straipsnio 3 dalies 2 punktas). Šių asmenų aktualių deklaracijų duomenys pagal VPIDĮ yra vieši ir skelbiami PINREG. Papildomai atkreipiame dėmesį, kad valstybės politikų visuomeniniams konsultantams, padėjėjams ir patarėjams taip pat taikoma pareiga nusišalinti vengiant interesų konflikto (VPIDĮ 11 straipsnis) bei ribojimai priimti dovanas ar paslaugas, jeigu tai susiję su jų tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis (VPIDĮ 13 straipsnis).
Ar projekto konkurso vertinimo komisijos nariai turi teikti privačių interesų deklaracijas?
Įstatymo 4 straipsnio 3 dalies 8 punkte nustatyta pareiga deklaruoti privačius interesus bei 11 ir 13 straipsnių nuostatos taikomos perkančiosios organizacijos ar perkančiojo subjekto (toliau kartu – perkantysis subjektas):
– vadovams;
– perkančiojo subjekto pirkimų komisijų nariams;
– perkančiojo subjekto vadovo paskirtiems atlikti supaprastintus pirkimus asmenims;
– perkančiojo subjekto atliekamų pirkimų procedūrose dalyvaujantiems ekspertams;
– viešojo pirkimo, pirkimo, atliekamo vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiojo subjekto, koncesijos iniciatoriams (toliau – pirkimo iniciatorius).
Įstatymo 22 straipsnio 1 dalyje yra įvardyti šio įstatymo vykdymo kontrolės subjektai.
Viešųjų pirkimų įstatymo 19 straipsnyje apibrėžta Viešojo pirkimo komisijos, o 77 straipsnyje – Projekto konkurso vertinimo komisijos sąvokos ir jų kompetencijos. Taigi, Komisijos nuomone projekto konkurso vertinimo komisijos nariams pareigos teikti privačių interesų deklaracijas Įstatymas nenustato.
Ar turiu deklaruoti individualiąją veiklą?
Jeigu vykdoma individualioji veikla Jums kelia ar gali kelti interesų konfliktą, ją nurodyti deklaracijoje privalote. Būtina nurodyti ir interesų konfliktą galintį kelti ryšį, atsiradusį dėl 3 000 eurų viršijančio individualiosios veiklos sandorio. Pažymėtina, kad nuo 2020-01-01 pasikeitus Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatoms, deklaruoti individualios veiklos nebūtina, jei Jums dėl jos interesų konfliktas nekyla.
Ar gali būti įslaptinta mano deklaracija, jei joje nurodau savo sutuoktinį, kurio pareigos įslaptintos?
Ne. Neviešinami tik Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 10 straipsnyje nustatytų asmenų (vykdančių žvalgybą, kontržvalgybą arba kriminalinę žvalgybą, profesinės karo tarnybos karių ir asmenų, kurių duomenys įstatymų nustatyta tvarka yra įslaptinti) privačių interesų deklaracijų duomenys, o jų sutuoktinių deklaracijų duomenys skelbiami viešai.
Ar yra viešai skelbiamos nebeaktualios privačių interesų deklaracijos? Kaip jas gauti?
PINREG sistemoje yra viešai skelbiami tik aktualūs privačių interesų deklaracijų duomenys. Deklaruojantys asmenys, norėdami gauti savo anksčiau teiktų deklaracijų kopijas, turėtų parašyti Komisijai prašymą leisti susipažinti su šiais jų asmens duomenimis. Kitais atvejais, gavusi asmens prašymą susipažinti su kito asmens privačių interesų deklaracijų duomenimis, Komisija kaskart vertina, ar toks duomenų teikimas būtų teisėtas pagal prašyme nurodytą duomenų naudojimo tikslą, teikimo ar (ir) gavimo teisinį pagrindą ir duomenų apimtį. Be VTEK, deklaracijoje pateiktus duomenis ir privačius interesus gali tikrinti institucijos ar įstaigos, kurioje deklaruojantis asmuo dirba, vadovas ar jo įgaliotas asmuo, perkančiojo subjekto vadovas ar jo įgaliotas asmuo, taip pat su deklaruojančio asmens pateiktomis Komisijos saugomomis deklaracijomis ir PINREG tvarkomais duomenimis turi teisę susipažinti Valstybinė mokesčių inspekcija, teisėsaugos, audito, kontrolės institucijos ir kiti asmenys, kurie pagal įstatymus turi teisę susipažinti su tokia informacija.
Ar turiu deklaruoti iš tėvų gautas dovanas? Ar dovanojimo sandorio sumos sumuojamos?
Jeigu Jums tarnyboje gali tekti spręsti klausimus dėl dovanos teikėjo, tik tokiu atveju privačių interesų deklaracijoje privalote nurodyti tokį ryšį. Deklaruojami didesnės nei 3 000 eurų vertės dovanos teikėjai ar gavėjai, kurie kelia ar gali kelti interesų konfliktą atliekant tarnybines pareigas. Kiekvienas interesų konfliktą keliantis dovanojimo sandoris deklaruojamas atskirai, jų vertės nesumuojamos. Jūs, kaip deklaruojantis asmuo, turite įvertinti, ar dėl sandorio šalies Jums kyla ar ateityje gali kilti interesų konfliktas atliekant tarnybines pareigas. Jeigu dėl sudaryto sandorio šalies interesų konfliktas nekyla ar nėra tikėtinos galimybės jam kilti ateityje, deklaracijoje duomenų apie tą sandorio šalį nurodyti nereikia.
Ar galiu pateikti popierinę privačių interesų deklaraciją?
Ne, VTEK neturi galimybių priimti popierinių deklaracijų. Vadovaujantis Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymu, deklaruojantys asmenys privalo pateikti deklaraciją VTEK nustatyta tvarka elektroninėmis priemonėmis, išskyrus šio teisės akto 5 straipsnyje numatytas išimtis. Asmenys, kurių duomenys įstatymų nustatyta tvarka yra įslaptinti ir (arba) kurie vykdo žvalgybą, kontržvalgybą arba kriminalinę žvalgybą, arba asmenys, pretenduojantys į šias pareigas, deklaraciją pateikia institucijos ar įstaigos, kurioje eina pareigas ar į kurią pretenduoja, vadovui ar jo įgaliotam asmeniui šios institucijos ar įstaigos nustatyta tvarka ir terminais.
Esu socialinis(-ė) darbuotojas(-a), tiesiogiai dirbantis(-i) su vaikais ir kartu perkantis(-i) maisto produktus, rūbus ir kitas jiems reikalingas prekes. Ar dėl šių pirkimų turiu deklaruoti privačius interesus, jei socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintame Bendruomeninių vaikų globos namų veiklos apraše nustatyta, kad visa tai perkama neorganizuojant viešųjų pirkimų?
Socialiniai darbuotojai, kartu su vaikais perkantys maisto produktus, rūbus ir kitas vaikams reikalingas prekes pagal Bendruomeninių vaikų globos namų veiklos aprašą, nelaikytini Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 4 straipsnio 3 dalies 8 punkte nurodytais deklaruojančiais asmenimis ir jiems dėl šių pirkimų nėra pareigos deklaruoti privačių interesų.
Dalyvauju ne savo darbovietės organizuojamuose pirkimuose - kurį juridinį asmenį turiu nurodyti deklaracijoje?
Pirkimų procedūrose dalyvaujantis deklaruojantis asmuo savo deklaracijoje turi nurodyti pirkimų vykdytojo instituciją ar įstaigą ir pareigas pirkimų procedūrose. Jeigu asmuo dalyvauja kelių juridinių asmenų pirkimuose, visus juos deklaracijoje ir turi nurodyti: reikia užpildyti atskiras PINREG korteles „Įstaiga, kurioje dalyvaujama pirkimų procedūrose“ kiekvienam juridiniam asmeniui ir pareigoms viešųjų pirkimų procedūrose. O pareiga prižiūrėti ir kontroliuoti, kaip asmenys, dalyvaujantys pirkimų procedūrose, vykdo Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, tenka pirkimų vykdytojo vadovui ar jo įgaliotam atstovui.
Ar turiu deklaruoti laikiną pavadavimą, jei jis trumpesnis nei 30 kalendorinių dienų?
Paskirtam eiti pareigas (įskaitant ir laikinas) asmeniui atsiranda pareiga deklaruoti privačius interesus ar papildyti deklaraciją naujais duomenimis. Deklaruojantis asmuo šią pareigą turi įvykdyti nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų. Duomenys turi būti aktualūs privačių interesų deklaracijos pildymo momentu. Taigi, pvz. jei asmens pavadavimas truko 10 dienų, deklaravimo terminas pavadavimo pabaigoje dar nepasibaigęs, todėl reikalauti iš asmens deklaruoti privačius interesus anksčiau, nei tai nustatyta VPIDĮ, nėra pagrindo.
Kita vertus, jei pavadavimas trunka ilgiau nei 30 kalendorinių dienų ir asmuo per minėtąjį terminą nepateikia (nepapildo) privačių interesų deklaracijos, jis nevykdo VPIDĮ nustatytos pareigos.
Kokį deklaruojančių asmenų pareigybių sąrašą institucijos ir įstaigos privalo derinti su VTEK?
Institucijose ir įstaigose turi būti patvirtinti pareigų, kurias einantys asmenys privalo deklaruoti privačius interesus, sąrašai (Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (VPIDĮ) 22 straipsnio 2 dalis).
Derinimui su VTEK turi būti pateiktas tik sąrašas pareigybių tų viešojo sektoriaus institucijos ar įstaigos darbuotojų, kuriems VPIDĮ tiesiogiai nenustato pareigos deklaruoti, bet kurių funkcijos yra susijusios su šiomis, VPIDĮ 4 straipsnio 3 dalies 11 punkte įvardytomis sritimis:
- valstybės ar savivaldybių biudžetų ir valstybės pinigų fondų lėšų valdymu,
- valstybės ir savivaldybių turto valdymu, naudojimu ir disponavimu juo,
- administracinių sprendimų rengimu bei priėmimu
- viešųjų paslaugų teikimu
Tokie asmenys institucijos ar įstaigos vadovo sprendimu gali būti įtraukti į deklaruojančių asmenų sąrašą po to, kai tai suderinama su VTEK.
Derinant būtina VTEK pateikti detalius į tokį sąrašą įtrauktų darbuotojų pareigybių ir jų atliekamų funkcijų aprašymus. Jeigu iš pareigybės aprašymo neaišku, kad asmens tarnybinės funkcijos susijusios su VPIDĮ 4 straipsnio 3 dalies 11 punkte įvardytomis sritimis, tuomet tokias funkcijas reikėtų aprašyti rašte VTEK.
Ar privačius interesus turi deklaruoti perkančiųjų subjektų darbuotojai, dalyvaujantys vykdant Vyriausybės reguliuojamus arba nereguliuojamus pirkimus?
Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatos dėl privačių interesų deklaravimo (II skirsnis), taip pat pareiga nusišalinti (11 straipsnis) bei dovanų ar paslaugų priėmimo apribojimai (13 straipsnis) taikomi:
- perkančiosios organizacijos ar perkančiojo subjekto (toliau kartu – perkantysis subjektas) vadovams;
- perkančiojo subjekto pirkimų komisijų nariams;
- perkančiojo subjekto vadovo paskirtiems atlikti supaprastintus pirkimus asmenims;
- perkančiojo subjekto atliekamų pirkimų procedūrose dalyvaujantiems ekspertams;
- viešojo pirkimo, pirkimo, atliekamo vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiojo subjekto, koncesijos iniciatoriams,
kurie šias pareigas eina pirkimuose, vykdomuose pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų įstatymus bei pirkimų iniciatoriams, atliekantiems savo funkcijas pagal Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymus.
Ar privačius interesus deklaruojantis asmuo gali įgalioti kitą asmenį (pvz. advokatą) pateikti už jį deklaraciją?
Ne, negali. Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas (VPIDĮ) nenustato galimybės įgaliotam asmeniui pildyti privačių interesų deklaraciją už kitą asmenį. Įgaliotas asmuo negali tinkamai įvertinti deklaruojančiam asmeniui galinčios kilti interesų konflikto grėsmės, todėl pareigą deklaruoti turi vykdyti pats deklaruojantysis.
Ar savivaldybės tarybos narys privačių interesų deklaracijoje turi nurodyti asociacijas, kurioms vadovauja?
Jeigu savivaldybės tarybos narys, eidamas asociacijos vadovo pareigas, yra laikytinas jos vienasmeniu valdymo organu, turinčiu Asociacijų įstatymo 9 straipsnyje nustatytus įgaliojimus, jis šią asociaciją turi nurodyti privačių interesų deklaracijoje. Tai numato Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 3 punktas, įpareigojantis deklaruoti duomenis apie juridinius asmenis, kurių veiklai deklaruojantysis gali daryti lemiamą įtaką turimomis juridinio asmens dalyvio teisėmis.
Ar reikia deklaruoti paveldėtą turtą?
Papildyti privačių interesų deklaracijos paveldėjimo sandoriais nereikia. Paveldėjimas – tai mirusio fizinio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas jo įpėdiniams pagal įstatymą arba (ir) įpėdiniams pagal testamentą (Civilinio kodekso 5 knygos, 1 skyriaus, 5.1 straipsnis). Kitaip tariant, testamentas yra vienašalis asmens teisės aktų nustatyta tvarka sudarytas sandoris, kuriame išreiškiama tik testatoriaus valia, o vienašaliams sandoriams Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 2 punktas netaikomas.
Ar reikia papildyti ar atnaujinti privačių interesų deklaraciją vaiko priežiūros atostogų metu?
Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas (VPIDĮ) nenustato išimčių ar ilgesnio privačių interesų deklaracijos papildymo, patikslinimo termino nei 7 jo straipsnyje. Deklaruojantis asmuo, kuriam yra suteiktos vaiko priežiūros atostogos, išlaiko deklaruojančio asmens statusą, todėl privalo vykdyti VPIDĮ nustatytas pareigas: šiuo atveju deklaruoti privačius interesus VPIDĮ nustatytais terminais.
Pagal VPIDĮ 7 straipsnį, atsiradus naujų šio įstatymo 6 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytų duomenų ar privačių interesų, pasikeitus pateiktoje deklaracijoje nurodytiems duomenims ar privatiems interesams, deklaruojantis asmuo privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų, patikslinti arba papildyti deklaraciją.
Ar deklaruojantysis gali priimti sprendimus dėl buvusio darbdavio? Ar tokiu atveju reikia papildyti privačių interesų deklaraciją?
Buvusi darbovietė interesų konflikto savaime nekelia. Vengdamas interesų konflikto, deklaruojantis asmuo privalo nusišalinti nuo:
- tarnybinių pareigų, susijusių su savo paties (pačios) atliktų užduočių arba rengtų, svarstytų, priimtų sprendimų ar kitų pavedimų vertinimu, peržiūra ar kontrole, vykdymo;
- sprendimų, susijusių su buvusia darboviete, jei jis (ji) su buvusia darboviete šiuo metu turi privačių ryšių (pvz., ginčų institucijose ar įstaigose su buvusiais darbdaviais, galiojančių sutarčių ir pan.), ar palaiko artimus ryšius su buvusiais kolegomis, kurių atliktą darbą vertintų.
-
Tokiais atvejais buvusią darbovietę ar kitus privačius ryšius buvusioje darbovietėje reikėtų nurodyti kaip interesų konfliktą keliančią aplinkybę privačių interesų deklaracijoje.
Kita vertus, jei asmuo jaučia, kad spręsdamas(-a) konkretų klausimą negalės išlikti objektyvus(-i) ir nešališkas(-a) ar jo (joi) dalyvavimas sprendžiant klausimą gali būti suvokiamas kaip interesų konfliktas, turi pats (pati) įvertinti galimas tokio elgesio pasekmes ir nusišalinti bei nedalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus.
Ar deklaruojantis asmuo turi privačių interesų deklaracijoje nurodyti, kad valdo 100 proc. akcijų bendrovės, kurios veikla nutraukta?
Jeigu juridinis asmuo (pvz., uždaroji akcinė bendrovė), kurio 100 proc. akcijų valdo deklaruojantis asmuo, dar nėra likviduotas, o tik nevykdo veiklos, tuomet duomenis apie šį juridinį asmenį deklaruojantysis savo privačių interesų deklaracijoje nurodyti privalo.
Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 3 punktas įpareigoja deklaruoti duomenis apie juridinius asmenis, kuriuose deklaruojančiojo, jo sutuoktinio, sugyventinio ar partnerio turimų akcijų suteikiami balsai visuotiniame akcininkų susirinkime ar turimos juridinio asmens dalyvio teisės kitų teisinių formų juridiniuose asmenyse leidžia daryti lemiamą įtaką šių juridinių asmenų veiklai.
Ar reikia deklaruoti ir nusišalinti nuo klausimų, susijusių su draudimo kompanija, atlyginusia kaltininko padarytą žalą už apgadintą turtą?
Išmokos gavimas iš draudimo bendrovės, su kuria sutartį yra sudaręs ne deklaruojantis asmuo, o įvykio kaltininkas, deklaruojančiam asmeniui nelaikytinas tiesioginį ir akivaizdų interesų konfliktą lemiančia aplinkybe, todėl jos deklaruoti ir nusišalinti nuo sprendimų, susijusių su draudimo kompanija, neprivalu.