2016-06-16

Nevyriausybinių organizacijų atstovai Vyriausioje tarnybinės etikos komisijoje (VTEK) vykusiame susitikime Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertams išsakė savo poziciją Lietuvos viešojo sektoriaus skaidrumo tema. Žvalgomajai misijai į Lietuvą atvykusiems ir ekspertams rūpėjo nevyriausybinių organizacijų atstovų nuomonė apie Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių efektyvumą, lobistinės veiklos reguliavimą, padėtį viešųjų pirkimų sektoriuje bei kitas skaidrumo iniciatyvas.

EBPO susitikimas su visuomenininkais E.Ivanauskaites nuotr

Iš kairės: EBPO ekspertės Evgenia Korotkova, Kenza Khachani, Natalia Nolan Flecha

Pradėdamas diskusiją apie Nacionalinės kovos su korupcija programą, Nacionalinės antikorupcijos asociacijos (NACA) valdybos pirmininkas dr. Raimundas Kalesnykas suabejojo jos vykdymo kontrolei sukurtos aukščiausiosios koordinuojančios institucijos efektyvumu. „Tarpžinybinė komisija kovai su korupcija koordinuoti turėtų vykdyti stebėseną ir užtikrinti strategines programos įgyvendinimo gaires kovos su korupcija srityje. Tačiau dabar stebėseną realiai vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba, Transparency International Lietuvos skyrius (TILS) ir kitos organizacijos. Šią komisiją, sudarytą iš valstybės politikų ir pareigūnų, reikėtų keisti, į jos veiklą įtraukiant ir pilietinės visuomenės atstovus“, – sakė R. Kalesnykas.

Jam pritarė jo kolega. „Dabartinę Nacionalinės kovos su korupcija programą kriminologai vertina kaip geriausią iki šiol Lietuvoje buvusią, tačiau jos didžiausias trūkumas yra tas, kad joje per mažai dalyvauja nevyriausybinės organizacijos ir visuomenė“, – sakė NACA valdybos narys prof. dr. Ryšardas Burda. Jo nuomone, šiuo metu taip pat trūksta politinės valios išspręsti Pranešėjų apsaugos įstatymo ir politinių partijų finansavimo klausimus.

Nevyriausybinių organizacijų atstovai teigiamai įvertino norą koreguoti lobistinės veiklos reguliavimą, tačiau išreiškė abejonių dėl Lobistinės veiklos įstatymo pataisų įgyvendinimo praktikoje.

EBPO susitikimas su visuomenininkais 2 E.Ivanauskaites nuotr

Iš kairės: Transparency International Lietuvos skyriaus atstovas Paulius Murauskas, Nacionalinės antikorupcijos asociacijos valdybos pirmininkas dr. Raimundas Kalesnykas, Atviros Lietuvos fondo atstovės Sandra Adomavičiūtė ir Julija Motiejūnienė

„Šiuo metu oficialiai yra įregistruoti tik 36 lobistai, bet iš tiesų Seimas dūzgia nuo įtaką teisės aktų leidybai siekiančių daryti žmonių. Naujose įstatymo pataisose yra nemažai teigiamų aspektų. Pavyzdžiui tai, kad palengvinta ir supaprastinta susitikimų deklaravimo sistema, taip pat įtrauktos nevyriausybinės organizacijos. Tačiau mes nesame tikri, kaip naujai parengtas įstatymas būtų įgyvendinamas praktikoje. Manau, reikėtų įstatymo įgyvendinamojo akto, kad būtų aiškiau“, – sakė TILS atstovas Paulius Murauskas.

EBPO ekspertai taip pat teiravosi institucijų atstovų nuomonės partijų politinio finansavimo klausimais. „Manome, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai teikiamos finansinės partijų ataskaitos ne visada atitinka realybę. Stebint kartais būna akivaizdu, kad tam tikra partija gavo daugiau reklamos, nei ataskaitoje matyti deklaruotų lėšų. Mes siūlėme operatyviai viešinti elektronines ataskaitas apie tai, kaip partijos leidžia lėšas priešrinkiminiu laikotarpiu. Rinkiminių kampanijų išlaidų ataskaitos, šių kampanijų metu teikiamos visada pastoviais laiko intervalais, nėra iki galo išsamios, ir nors yra prieinamos visiems, jas dažniausiai galima gauti tik skenuotų PDF dokumentų formatu. Galutinė ataskaita pateikiama praėjus trims mėnesiams – tiksliau šimtui dienų – po rinkimų. Tuomet jau būna sudarytos visos koalicijos ir pasidalinti postai. Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje tas terminas yra atitinkamai 40 ir 30 dienų“, – sakė P. Murauskas.
Susitikime su EBPO ekspertais taip pat dalyvavo Atviros Lietuvos fondo, Lietuvos darbdavių konfederacijos, Lietuvos statybininkų asociacijos ir Vilniaus universiteto atstovai.

Pirmadienį VTEK prasidėjo savaitę truksiantys susitikimai su EBPO ekspertais, atvykusiais žvalgomajai misijai Lietuvos pasirengimo stoti į organizaciją procese. Viešojo sektoriaus skaidrumo srityje VTEK atlieka koordinatorės vaidmenį. Visos savaitės metu VTEK būstinėje vyks įvairių šalies institucijų ir minėtą sritį kuruojančių EBPO ekspertų susitikimai, bus keičiamasi informacija.

VTEK informacija

 
laikrastis

VISUOMENEI IR ŽINIASKLAIDAI

 

lagaminas

DIRBANTIEMS VALSTYBINĖJE TARNYBOJE

 

slips

KANDIDATAMS IR PRETENDENTAMS Į PAREIGAS

 

kamera

KONTROLIUOJANTIEMS DEKLARAVIMO PROCESĄ

 

ranka

LOBISTAMS

www.lobistai.lt

Interesų derinimo klausimais konsultuoja:

Artūras Paliušis Vyresnysis patarėjas 8 647 17609
Virginija Aleksejūnė Vyresnioji patarėja 8 673 60392

Lobistinės veiklos klausimais konsultuoja:

Inga Pankienė Patarėja 8 684 69658

Deklaravimo klausimais konsultuoja:

Giedrius Korsakas Vyriausiasis specialistas 8 603 88386
Vita Ulytė-Grigelevičienė Vyriausioji specialistė 8 600 13452
(8 5) 212 43 96
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymas šioje svetainėje būtų patogesnis. Toliau naršydami arba spausdami "Sutinku", Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašyti