2016-06-20

Paskutinėmis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų žvalgomojo vizito dienomis pasidalyta baigiamosiomis įžvalgomis bei patirtimi apie viešojo sektoriaus skaidrumą šalyje. Vyriausioje tarnybinės etikos komisijoje (VTEK) vykusiame susitikime dalyvavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Generalinės prokuratūros, Lietuvos pašto, Lietuvos geležinkelių bei Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai.

EBPO ekspertės, be kitų klausimų, domėjosi, kokių priemonių imamasi skaidrumui ir viešumui skatinti ne tik viešajame, bet ir privačiame sektoriuose, o taip pat tarp visuomenės atstovų.

„Kasmet surengiame apie šimtą antikorupcinio švietimo seminarų ir renginių visose Lietuvos apskrityse, kurių metu kalbame apie korupcijos keliamą žalą, korupcijos prevencijos priemones ir gebėjimą suvaldyti viešajame sektoriuje kylančias rizikas bei problemas. O šiuo metu žengiame naują žingsnį ir į privatų sektorių. Norėdami padėti skaidriau veikti ir skatinti nepakantumą korupcijai, rengiame vadovą su rekomendacijomis ir gairėmis, kaip sukurti antikorupcinę aplinką privačiame sektoriuje, kaip išlaikyti gerą reputaciją, kokios galimos rizikos ir kaip jas kontroliuoti. Džiugu, kad į šį procesą yra aktyviai įsitraukę ir patys privataus sektoriaus atstovai, jie dalijasi gerąja praktika, atkreipia dėmesį į pagrindines problemas. Jų indėlis į šį projektą didžiulis. Šiuo metu dar vyksta darbinis procesas, vadovą pabaigti planuojame gruodį“, – sakė STT Viešųjų ryšių skyriaus atstovė Jurgita Razmytė.

EBPO atstoves taip pat domino pranešėjų apsaugos užtikrinimo klausimai. STT atstovai teigė ketinantys, remdamiesi užsienyje egzistuojančia praktika, parengti konkrečias rekomendacijas šiuo klausimu, kol dar nėra priimtas atitinkamas šią apsaugą reglamentuojantis įstatymas. Jų teigimu, pernai pagal pranešėjų duomenis STT pradėjo apie 40 tyrimų.

Susitikimo metu reikšmingas dėmesys skirtas skaidrumo didinimo iniciatyvoms sveikatos priežiūros srityje. Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerio Gedemino Aleksonio bei Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjo Juozo Vytauto Šveikausko teigimu, džiugina tai, kad jaunoji pacientų karta pati orientuojasi į skaidrumą. „Jaunimas supranta, kad moka sveikatos draudimo mokestį ir kad už tai turi teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Toks mąstymas yra iš tiesų veiksminga priemonė prieš korupciją“, – sakė J. V. Šveikauskas.

Jo teigimu, pastaruoju metu šalyje įdiegtos elektroninės sistemos leidžia gydymo procesui tapti skaidresniam, o gyventojams lengviau pasiekti informaciją. „Veikia net kelios elektroninės sistemos, o ypač svarbi elektroninio recepto sistema. Tikimės, kad iki 2018 m. pabaigos visos gydymo įstaigos atsisakys popierinių medikamentų receptų ir pereis prie E. recepto. Kiekvienas pacientas jau dabar gali pasitikrinti savo ligos istoriją, matyti, kokios paslaugos jam buvo suteiktos, kokie vaistai išrašyti ir visą kitą detalią informaciją. Ją galima lengvai pasiekti naudojantis mobiliuoju telefonu ar kompiuteriu“, – sakė J. V. Šveikauskas.

Visą praėjusią savaitę VTEK būstinėje vyko įvairių šalies institucijų ir viešojo sektoriaus skaidrumo sritį kuruojančių EBPO ekspertų susitikimai. Šios organizacijos atstovai vykdė žvalgomąją misiją Lietuvos pasirengimo stoti į organizaciją procese. VTEK atliko koordinatorės vaidmenį.

Daugiau nei pusę amžiaus veikianti EBPO šiuo metu vienija 34 šalis-nares. Stojimo į šią organizaciją procesą Lietuva pradėjo prieš metus.

VTEK informacija

 
laikrastis

VISUOMENEI IR ŽINIASKLAIDAI

 

lagaminas

DIRBANTIEMS VALSTYBINĖJE TARNYBOJE

 

slips

KANDIDATAMS IR PRETENDENTAMS Į PAREIGAS

 

kamera

KONTROLIUOJANTIEMS DEKLARAVIMO PROCESĄ

 

ranka

LOBISTAMS

www.lobistai.lt

Interesų derinimo klausimais konsultuoja:

Artūras Paliušis Vyresnysis patarėjas 8 647 17609
Virginija Aleksejūnė Vyresnioji patarėja 8 673 60392

Lobistinės veiklos klausimais konsultuoja:

Inga Pankienė Patarėja 8 684 69658

Deklaravimo klausimais konsultuoja:

Dainius Dudutis Vyriausiasis specialistas 8 673 61039
Giedrius Korsakas Vyriausiasis specialistas 8 603 88386
(8 5) 212 43 96
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymas šioje svetainėje būtų patogesnis. Toliau naršydami arba spausdami "Sutinku", Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašyti