2017-06-23

Lobistui nepalankus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimas buvo paliktas galioti. Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) šią savaitę atmetė jo skundą.

2016 m. spalį VTEK konstatavo, kad registruotas lobistas pažeidė Lobistinės veiklos įstatymą. Nustatyta, kad jis, taip pat besiverčiantis advokato veikla, 2014 ir 2015 m. dalyvavo teisėkūros procese Seimo komitetuose, atstovaudamas Nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacijos (NLŽVA) bei Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos (LSVKA) interesams, tačiau šios veiklos nedeklaravo VTEK teiktose metinėse lobistinės veiklos ataskaitose. Sutartys su asociacijomis inter alia įgaliojo advokatą dalyvauti NLŽVA ir LVSKA nariams reikšminguose teisėkūros procesuose. Tyrimo duomenys rodė, jog lobistas dalyvavo ir pasisakė Seimo komitetuose svarstant pasiūlymus dėl Azartinių lošimų įstatymo bei Vartojimo kredito įstatymo pakeitimų. Todėl VTEK laikėsi pozicijos, kad verslo asociacijų interesams atstovaujančio advokato siekis daryti įtaką dėl teisės aktų yra laikytinas lobistine veikla, už kurią privalu atsiskaityti visuomenei. VTEK įpareigojo lobistą per mėnesį nuo šio sprendimo patikslinti teiktų ataskaitų duomenis, nurodant visus lobistinės veiklos užsakovus.

Lobistinės veiklos įstatymas nustato išimtį, pagal kurią pelno nesiekiančių organizacijų veikla siekiant savo narių bendrais interesais daryti įtaką teisėkūros procese, nelaikytina lobistine veikla. VAAT vertinimu, pagal tokias nuostatas net ir faktinę lobistinę veiklą vykdantis asmuo gali išvengti pareigos ją išviešinti, prisidengdamas aplinkybe, kad veikia ne pelno siekiančios organizacijos interesais. Toks teisinis reglamentavimas, esą, sukuria teisės spragą ir sudaro prielaidas piktnaudžiauti minėtąją išimtimi. Pasak VAAT, vien atstovaujamų asmenų juridinė forma negali sudaryti prielaidų neatskleisti realiai vykdomos lobistinės veiklos. Bylos duomenys patvirtina, jog visos NLŽVA ir LVSKA narės yra pelno siekiantys juridiniai asmenys.

VAAT teigimu, lobistas savo veikla išimtinai siekė paveikti teisėkūros procesą. Be to į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžius jis nebuvo kviečiamas asmeniškai, o leidimas lankytis Seime šiam asmeniui išduotas vykdyti būtent lobistinę veiklą. Nors nagrinėjamu atveju lobistas nesudarė sutarčių kaip lobistas ir negavo pajamų, vien veiklos įforminimas neleidžia teigti, kad tai nebuvo lobistinė veikla, kuri pagal Lobistinės veiklos įstatymą gali būti ir neatlygintina. VAAT akcentuoja, kad, būdamas advokatas, profesionalus teisininkas bei registruotas lobistas, šis asmuo galėjo suprasti, kad jo faktiškai vykdoma veikla atitinka lobistinės veiklos sampratą ir peržengia įprastas advokato atstovavimo paslaugų ribas.

VAAT atmetė lobisto skundą kaip nepagrįstą.

VTEK informacija

 
laikrastis

VISUOMENEI IR ŽINIASKLAIDAI

 

lagaminas

DIRBANTIEMS VALSTYBINĖJE TARNYBOJE

 

slips

KANDIDATAMS IR PRETENDENTAMS Į PAREIGAS

 

kamera

KONTROLIUOJANTIEMS DEKLARAVIMO PROCESĄ

 

ranka

LOBISTAMS

www.lobistai.lt

Interesų derinimo klausimais konsultuoja:

Artūras Paliušis Vyresnysis patarėjas 8 647 17609
Virginija Aleksejūnė Vyresnioji patarėja 8 673 60392

Lobistinės veiklos klausimais konsultuoja:

Inga Pankienė Patarėja 8 684 69658

Deklaravimo klausimais konsultuoja:

Dainius Dudutis Vyriausiasis specialistas 8 673 61039
Giedrius Korsakas Vyriausiasis specialistas 8 603 88386
(8 5) 212 43 96
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymas šioje svetainėje būtų patogesnis. Toliau naršydami arba spausdami "Sutinku", Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašyti