2021-01-05

Deklaruoti privačius interesus politikams, teisėjams, valstybės tarnautojams ir kitiems viešojo sektoriaus atstovams nuo šiol tampa lengviau. O tikimybė pamiršti, kada ir ką reikia įrašyti į deklaraciją, ženkliai sumažės. Darbovietės, ryšiai su juridiniais asmenimis, informacija apie kai kuriuos sudarytus sandorius – šie ir kiti duomenys į deklaraciją automatiškai atkeliaus iš daugiau nei 10-ies valstybės registrų bei informacinių sistemų, o deklaruojančiam asmeniui tereiks informaciją patikrinti, prireikus, papildyti ir patvirtinti. Deklaracija nuo šiol pildoma šešiais žingsniais – atsakant į sistemos pateikiamus klausimus apie konkrečius deklaruojančiojo ryšius su kitais asmenimis.

Visa tai leis padaryti naujasis Privačių interesų registras (PINREG). Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Edmundo Sakalausko teigimu, deklaravimas taps paprastesnis. „PINREG sukūrimo tikslingumas yra ėjimas į funcionalumą ir paprastumą. Registro filosofija yra tokia, jog deklarantas – politikas, tarnautojas, pareigūnas – gauna sugeneruotą preliminarią deklaraciją. Panašiai kaip pajamų deklaraciją, administruojamą Valstybinės mokesčių inspekcijos”.

Duomenys į PINREG suplauks iš Gyventojų registro, Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro, Juridinių asmenų registro, Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos, Kelių transporto priemonių registro, Valstybės tarnautojų registro, Vidaus reikalų pareigūnų registro, Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų praktikos licencijų registro.

Neseniai valstybinėje tarnyboje įsidarbinę asmenys arba jau dirbantys ir turintys nuolat deklaruoti taip pat turėtų lengviau atsikvėpti – elektroniniu paštu PINREG siųs priminimus, jog atėjo laikas pateikti deklaraciją.

„Iki šiol mes turėjome gana didelę bėdą, kadangi duomenys deklaracijose neretai būdavo netikslūs: deklaruojantieji kartais tiesiog pamiršdavo įrašyti ryšį su juridiniu asmeniu, sandorį ar pan. Deklaracijos forma nebuvo patogi naudotis, tačiau dabar ši problema išspręsta“, – sakė VTEK pirmininko pavaduotoja ir PINREG projekto vadovė Evelina Matulaitienė.

Bus lengviau vykdyti ir interesų derinimo kontrolę. VTEK matys, kokius duomenis asmenys pasirinko įtraukti į deklaraciją, o kokių – ne ir, prireikus, siųsti raginimus deklaruoti. O įstaigų bei institucijų vadovams ir savivaldybių tarybų Etikos komisijų atstovams sudarytos galimybės jungtis prie PINREG ir sekti galimas prižiūrimų subjektų interesų konfliktų grėsmes bei imtis atitinkamų prevencinių priemonių.

VTEK primena, kad visi deklaruojantys asmenys iki birželio 1 d. turėtų iš naujo pateikti privačių interesų deklaracijas per PINREG, kuris yra pasiekiamas VTEK interneto svetainėje.

Viso PINREG projekto (sistemos sukūrimas, įdiegimas, techninė priežiūra ir kt.) vertė – 1,758 mln. Eur.

VTEK informacija