2021-01-20

Sparčiai daugėja lobisto statusą siekiančių įgyti asociacijų. Tai skatina šiemet atsiradusi galimybė juridiniams asmenims tapti lobistais. Vien šiandien Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) lobistais įregistravo 14 juridinių asmenų. Įtaką dėl teisės aktų jie ketina daryti finansų, sveikatos apsaugos, azartinių lošimų, ekonomikos ir inovacijų, energetikos, kaimo reikalų bei kitose srityse.

Tuo metu fiziniai asmenys dažniau prašosi iš lobistų sąrašo išbraukiami, o į jį įsirašyti pageidauja vos vienas kitas. Dalis lobisto-fizinio asmens statuso atsisakė po to, kai leidimą vykdyti lobistinę veiklą VTEK suteikė jų atstovaujamiems juridiniams asmenims.

Šiandien lobistais įregistruotos: Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos aludarių gildija ir asociacija “Lietuvos gėrimai”, Nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacija, Lietuvos biotechnologų asociacija, Lietuvos biomasės energetikos asociacija, Lietuvos statybininkų asociacija bei Lietuvos Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmai, Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Lietuvos vežėjų sąjunga bei Tarptautinio transporto ir logistikos aljansas, Lietuvos kiaulių augintojų asociacija, taip pat asociaciją Investors’ Forum ir UAB „META Advisory Lithuania”. Jų vardu lobistinę veiklą vykdys įgalioti atstovai – šių juridinių asmenų dalyviai, valdymo organų narai arba darbuotojai. Kaip fiziniai asmenys į lobistų sąrašą įtraukti du – Lietuvos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos patarėjas Gediminas Rainys bei advokatų kontoros „Sorainen ir partneriai“ partnerė ir advokatė Aušra Mudėnaitė.

Iš viso šiemet lobistais tapo 28 asmenys – daugiau nei per visus praėjusius metus. Nors lobistinė veikla Lietuvoje įteisinta jau du dešimtmečius, tačiau registruotų lobistų skaičius ėmė pamažu augti tik nuo 2017 m., pirmą kartą ženkliai pasikeitus Lobistinės veiklos įstatymui. O šįmet, įsigaliojus naujai šio teisės akto redakcijai, iš 131 registruoto lobisto susidarantis sąrašas, tikėtina, plėsis.

VTEK primena, kad turi būti užtikrintas ne tik lobistinės veiklos skaidrumas, bet ir lobisto teisė vykdyti lobistinę veiklą. Taigi viešojo sektoriaus atstovams patariama susitikimų su lobistais nebijoti, tačiau visuomet išsiaiškinti, kieno interesams lobistas atstovauja ir patirtą lobistinę įtaką deklaruoti. Šios ir lobistų teikiamos deklaracijos yra viešai prieinami sistemoje SKAIDRIS. Pastarąją galima pasiekti per VTEK interneto svetainę vtek.lt. Skaidri lobistinė veikla gali paskatinti diskusijas svarbiais visuomenei klausimais ir prisidėti prie efektyvesnės teisėkūros, taip stiprindama demokratiją.

Lobistinė veikla Lietuvoje reglamentuojama nuo 2000-ųjų. Ją prižiūri VTEK.

VTEK informacija