2021-01-22

Penktadienį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija kartu su Seimo Antikorupcijos komisija surengė nuotolinius mokymus Seimo nariams naujojo lobistinės veiklos reglamentavimo tema. Jų metu parlamentarai galėjo rūpimus klausimus užduoti VTEK atstovams – pirmininkui Edmundui Sakalauskui, jo pavaduotojai Evelinai Matulaitienei ir Lobistinės veiklos priežiūros skyriaus vedėjai Editai Kavoliūnienei.

Valstybės politikai, tarnautojai ir pareigūnai viešas patirtos lobistinės įtakos deklaracijas nuo šių metų teikia per sistemą SKAIDRIS tai atvejais, jei asmeniškai iš lobisto gauna pasiūlymą dėl konkrečių teisės akto nuostatų. Siekiant didesnio lobistinės veiklos skaidrumo, patyrusiųjų lobistinę įtaką deklaracijos sistemoje SKAIDRIS bus sugretintos su lobistų pateiktomis deklaracijomis, o VTEK atliks jų kryžminį patikrinimą.

VTEK primena, kad turi būti užtikrintas ne tik lobistinės veiklos skaidrumas, bet ir lobisto teisė vykdyti lobistinę veiklą. Taigi viešojo sektoriaus atstovams patariama susitikimų su lobistais nebijoti, tačiau visuomet išsiaiškinti, kas lobisto veiklą finansuoja ir kieno interesams jis ar ji atstovauja, o tuomet įsivertinti, ar susitikimas nekelia interesų konflikto. Taip pat griežtai draudžiama iš lobisto priimti dovanas ar kitokį atlygį, o lobistams – teikti. VTEK interneto svetainėje pateikiama ir daugiau rekomendacijų, kokių veiksmų susitikus su lobistu reikėtų imtis ir ko derėtų vengti.

Per pirmąsias tris šių metų savaites Seimo Antikorupcijos komisija, bendradarbiaudama su VTEK, surengė nuotolinių mokymų seriją Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regiono savivaldybių tarybų Antikorupcijų ir Etikos komisijų atstovams lobistinės veiklos ir interesų konfliktų prevencijos klausimais. Jų metu dalyviams pateikta aktualios informacijos ir praktinių patarimų, atsakyta į kilusius klausimus.

VTEK informacija