2022-03-25

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atstovai praėjusiais metais vykdytos veiklos rezultatus trečiadienį pristatė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete (VVSK). 

Susipažinę su dokumentu, VVSK nariai sutarė, kad būtina stiprinti VTEK finansiškai ir skirti lėšų pernai papildomai institucijai suteiktiems penkiems etatams. „Įvertinant visas apimtis, kiek jums padidėjo darbo ir supratimą apie etatų skaičių, kurie patvirtinti, deja, tenka apgailestauti, nors mūsų komitetas vienbalsiai pasisakė ir pritarė, bet lėšos biudžete nenumatytos ir nebeskirtos. Tie pokyčiai, kurie laukia ir ką jūs darysite, ir visų pasisakančių bei vertinančių darbą dažnai akcentuojamas analitinis darbas ir kad tas išvadas būtų galima padaryti, aš vis tik siūlyčiau, kad mūsų komitetas dar kartą papildomai kreiptųsi į Biudžeto ir finansų komitetą, nes bus biudžeto persvarstymas, jog tos lėšos pagal numatytus etatus būtų paskirtos – kad veikla, kuri reikalinga, kuri svarbi, ir tie planai, kuriuos turi pati VTEK, geranoriškai dirbdama padidintu krūviu be lėšų, būtų įgyvendinti”, – sakė VVSK pirmininkas Ričardas Juška.  

Kalbėdamas apie praėjusių metų iššūkius, VTEK pirmininkas Edmundas Sakalauskas akcentavo dviejų sistemų veiklos pradžią. „Kadangi turėjau progos pristatyti VTEK veiklą 2018, 2019, 2020 metais. Galiu pasakyti, kad, palyginus, 2021 metai buvo neeiliniai metai, buvo daug virsmo. Turėjome paleisti į gyvenimą Privačių interesų registrą (PINREG). Metėme visas jėgas, mokėme deklarantus, kaip deklaruoti. Kartais netgi savaitgaliais mūsų žmonės dirbdavo, nes būdavo labai daug besijungiančiųjų – po kelis tūkstančius vienu metu. Antras instrumentas, kurį sukūrėme ir turėjome įveiklinti – Skaidrių teisėkūros procesų informacinė sistema (SKAIDRIS). Į ją įdiegėme ir daug inovacijų iš kitų pasaulio valstybių, kurios padeda prižiūrint lobistinę veiklą. Šiuo metu galite pamatyti ir infografikus, kokią informaciją gauname“, – sakė E. Sakalauskas.  

Jis teigė, kad prieš dvejus metus VTEK veikla buvo pakreipta proaktyvia kryptimi. „Mokymai, konsultacijos, aktyvi metodinė pagalba. Tai atsispindi ir 2021 metų veikloje. Daug dėmesio skyrėme ir savivaldybių tarybų segmentui – tiek savivaldybių tarybų nariams, tiek Etikos komisijoms, tiek Antikorupcijos komisijoms. VTEK priėmė didelę metodinę instrukciją lentelių pavidalu, kaip savivaldybių tarybų nariams elgtis, siekiant išvengti interesų konfliktų, o Etikos komisijoms – rekomendaciją, kaip atlikti tyrimus. Taip pat stipriai atnaujinome rekomendacijas dėl kontrolės ir priežiūros, dėl lobizmo. Vyko daug mokymų, nes pradėjus veikti SKAIDRIS ir PINREG, kilo daugybė klausimų, ką deklaruoti, kur deklaruoti, kaip deklaruoti, per kiek deklaruoti. Taigi mūsų tikslas buvo veikti proaktyviai“, – kalbėjo VTEK pirmininkas.   

Su visu ataskaitos tekstu galima susipažinti čia.

VTEK informacija