2023-11-29

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija informuoja, kad atnaujino skaidrių teisėkūros procesų informacinę sistemą SKAIDRIS. Atnaujintos lobistų skaidrumo deklaracijos bei supaprastintas kryžminis deklaravimas asmenims, patyrusiems lobistinę įtaką.  

Kas keičiasi LOBISTUI:

  • Lobistai, teikdami lobisto skaidrumo deklaraciją, pirmiausia turės atsakyti į keturis papildomus klausimus, pasirinkdami TAIP ar NE. 
  • Pateikta lobisto skaidrumo deklaracija bus viešinama tik po VTEK įvertinimo, ar joje nurodyti veiksmai atitinka lobistinę veiklą. 
  • Jeigu lobisto skaidrumo deklaracija atitinka lobistinę veiklą, ji bus patvirtinama ir išviešinama. Priešingu atveju deklaracija bus atmesta ir nebus viešinama. Abiem atvejais lobistas gaus apie tai pranešimą.
  • Tais atvejais, kai nebus aišku, ar tai lobistinė veikla, ar ne VTEK darbuotojas susisieks su lobistu.  

Atkreipiame dėmesį, kad nuo šiol lobistai gaus pranešimus iš SKAIDRIS, kai bus daroma įtaka jų pasirinktose teisinio reguliavimo srityse, tai yra, kai bet kuris lobistas, teikdamas skaidrumo deklaraciją, joje pažymės tokią pačią teisinio reguliavimo sritį, kurią yra nurodę ir kiti lobistai. Šie pranešimai bus siunčiami lobistams žiniai, siekiant informuoti apie daroma įtaką tose srityse, kurios jiems yra aktualios.

Kas keičiasi LOBISTINĘ ĮTAKĄ PATYRUSIAM ASMENIUI:

  • Po VTEK patvirtintos lobisto skaidrumo deklaracijos asmuo, patyręs įtaką, gaus pranešimą, kad jo atžvilgiu buvo vykdyta lobistinė veikla. Atsidarius deklaraciją ją reikės tik patvirtinti, kad buvo toks atvejis. Iš naujo pildyti deklaracijos nebereikės.
  • Ir toliau lieka galimybė, kaip ir anksčiau, savarankiškai pateikti patirtos lobistinės įtakos deklaraciją (nelaukiant, kol lobistas tą padarys pirmas).  

Komisija tikisi, kad šie patobulinimai padės užtikrinti patogesnį ir kokybiškesnį vykdytos ir patirtos lobistinės veiklos deklaravimą.